podłoga drewniana

Podłoga jest podstawą każdej przestrzeni i nie ma co do tego żadnej wątpliwości. Taka baza powinna być wybrana przy uwzględnieniu co najmniej kilku kluczowych czynników. To od nich zależeć będzie nie tylko wygląd, ale też funkcjonalne użytkowanie salonowego wnętrza. Czy należy stawiać na najnowsze trendy, a może jednak lepiej zdecydować się na klasykę? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, dzięki którym w każdym salonie podłoga będzie dosłownie królować.

Klasyczna podstawa

Światowi architekci wnętrz potwierdzają, że podłoga powinna być klasyczna, uniwersalna i ponadczasowa. Chodzi o to, by pasowała do każdego wnętrza, dzięki czemu można z łatwością zmieniać aranżacje nawet co kilka sezonów, natomiast podłoga będzie idealnie komponować się bez względu na wybrany styl. Przykładem może być podłoga drewniana, która jest zresztą wybierana najczęściej. Parkiet nie tylko wprowadza nieco przytulny klimat, ale jest też praktyczny w użytkowaniu i świetnie sprawdza się, zarówno jako element nowoczesnego wystroju, jak i tego retro.

Praktyczne aspekty jako priorytet

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie wymiany podłogi co sezon. Takie zmiany wiążą się z generalnym remontem, są też czasochłonne i kosztowne. Właśnie dlatego należy wybierać podłogi o idealnej odporności, trwałe, które mogą być intensywnie eksploatowane przez wiele lat. Podłoga musi być odporna na ścieranie, rysowanie, pękanie, wilgoć i wodę, duży ciężar, do tego powinna być łatwa w utrzymaniu czystości. Czy taki jest drewniany parkiet? Oczywiście renowacja podłóg drewnianych jest możliwa, chociażby poprzez jej cyklinowanie, natomiast taka usługa nie jest pozytywna, patrząc na komfort domowników. Znacznie lepiej pod względem praktyczności sprawdzają się więc panele fornirowane, wykonane z płyty ze zmielonego drewna z żywicą oraz warstwą szlachetnego forniru. Ten utwardzany jest warstwami lakieru z anty ścieralnym korundem, do tego nanoszona jest warstwa oleju, dzięki któremu odnowa desek może odbywać się jedynie na wskazanym fragmencie całej podłogi.

Pod uwagę należy brać też aspekty praktyczne, jakie wynikają z komfortu użytkowania podłogi w reprezentacyjnym salonie. Drewniana podłoga na ogrzewaniu podłogowym może być z powodzeniem stosowana, a już tym bardziej panele fornirowane. Nie zaleca się natomiast przy takim systemie grzewczym paneli laminowanych, które nie zawsze dobrze przewodzą ciepło. Nie ma wątpliwości, że salon w każdym mieszkaniu to jedna z najczęściej użytkowanych przestrzeni. Warto więc wybrać podłogę, której utrzymanie w czystości nie będzie problemem. I tutaj znowu wygrywa mycie podłogi olejowanej, którą wystarczy przetrzeć czystą wodą i bawełnianą ściereczką, by doprowadzić ją do ładu. Myje się ją dokładnie tak samo, jak płytki ceramiczne czy gres, ale za to drewniana podłoga jest przecież znacznie bardziej przytulna i lepiej wpisuje się w klimat domowego ogniska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *