Masz pod swoim domem ułożoną kostkę brukową? Cały taras lub podjazd do domu wykonany został z wielobarwnej kostki brukowej o różnych kształtach i fakturach? W takim razie jej powierzchnia jest mocno narażona na zabrudzenia np. smary i oleje samochodowe. Bez odpowiedniej wiedzy w zakresie czyszczenia i pielęgnacji kostki brukowej nie będziesz w stanie zachować jej pięknego wyglądu na dłuższy czas.

Pamiętaj, że do czyszczenia bruku możesz wykorzystać zarówno naturalne metody, jak i spróbować użyć profesjonalnych preparatów chemicznych. Te drugie służą najczęściej do usuwania plam oleistych. Jeśli chcesz wiedzieć, jak i czym wyczyścić kostkę brukową – sprawdź poniższy poradnik.

Czyszczenie bruku – jak często i czym to zrobić?

Aby kostka brukowa wyglądała jak najbardziej estetycznie oraz była czysta przez długi czas, koniecznie regularnie wykonuj jej czyszczenie. Najlepiej rób to wiosną oraz jesienią. Pomyśl też o jej zabezpieczeniu latem, kiedy oddziałują na nią wysokie temperatury przyczyniające się do blaknięcia. Oczywiście, czyszczenie kostki brukowej powinno obejmować takie czynności, jak:

  • usuwanie mchu pomiędzy poszczególnymi kostkami,
  • usuwanie zabrudzeń z powierzchni bruku,
  • stosowanie impregnatów.

Warto dodać, że preparaty impregnujące wystarczy nanosić raz na 3-4 lata. Wszelkie oleiste zabrudzenia usuniesz profesjonalnymi preparatami chemicznymi. Możesz też zastosować naturalne metody mycia np. woda z płynem do naczyń, ale na większe powierzchnie bruku nie będzie to efektywne podejście. Do regularnego mycia i utrzymywania idealnej czystości bruku najlepszą metodą jest wykorzystywanie myjki ciśnieniowej. Dzięki niej skutecznie pozbędziesz się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń.

Kiedy wybierasz preparaty myjące, zawsze kupuj takie, które według producenta są bezpieczne dla każdego typu kostki brukowej. W przeciwnym razie możesz wywołać ewentualne przebarwienia, które będą jeszcze cięższe do usunięcia, aniżeli poprzednie zabrudzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *